Historia obiektu

Zamek Biskupów Kamieńskich w Karliniedatowany

Zamek Biskupów Kamieńskich w Karliniedatowany jest na XIV wiek. Dokładnie w 1308 r. biskup Wachholtz zaznacza jego istnienie w określeniu "castrum nostrum Corlin". W 1330 r. biskup von Rehberg zwrócił uwagę na korzystne usytuowanie swego castrum Corlinense cum civitate - jak je nazwał w Statutach Kościelnych. W tym czasie miasto otrzymało prawo lubeckie. Karlino zostało wyniesione do rangi rezydencji biskupiej. Od lat osiemdziesiątych XIV w., większość biskupów kamieńskich mieszkała właśnie w Karlinie. Przełom XIV i XV wieku to okres zawieruchy, konfliktów i sporów pomiędzy biskupami kamieńskimi a książętami, papiestwem, mieszczaństwem i rycerstwem. Gdy latem 1409 r. Bogusław VIII zaatakował , a nie zdobywszy miasta spalił je; od klęski uchroniła zamek otaczająca go woda i skuteczna obrona.

Długi jednak wciąż się powiększały, więc rada miejska w Kołobrzegu w 1440 r. wzięła w zastaw połowę biskupiego folwarku w Karlinie. W 1481 zamek został zdobyty i spalony przez mieszczan kołobrzeskich i koszalińskich. Po zapłaceniu odszkodowania w 1486 roku przystąpiono do odbudowy zamku. Rozbudowa zamku kontynuowana była w latach 1450 - 1575. Ostatecznie powstała tam okazała rezydencja renesansowa. Wtedy pewnie powstało założenie trójskrzydłowe, na planie regularnym, trójkondygnacyjnego budynku, którego boczne skrzydła zwieńczone były szczytami. Zamek zajmował przypuszczalnie obszar 50 x 50 metrów, zaś przedzamcze - 50 x 100 metrów.

Na lata 1602 - 1618 kadencję biskupa Franciszka I, przypada dalsza rozbudowa i uświetnianie zamku w Karlinie. W 1761 roku cały zespół zamkowy spalił się podczas wojny siedmioletniej. Wkrótce potem ruiny zostały rozebrane do przyziemia tak, że ocalała jedynie najniższa kondygnacja skrzydła głównego zamku, z zachowanymi sklepieniami gwiaździstymi. Wtedy też zostały zniszczone relikty dawnych zabudowań i zasypano fosę oddzielającą zamek od miasta. Późniejsza XIX-wieczna zabudowa tego terenu, kiedy to na piwnicach pierwotnego domu mieszkalnego wzniesiono browar, zatarła wszelkie ślady po bogatym niegdyś zamku biskupim.

Nic jednak straconego, gdyż badanie prowadzone w przyszłości mogą dostarczyć wielu nowych i nieznanych dotąd materiałów źródłowych do poznania zabudowy i rozplanowania zamku biskupiego w Karlinie. Dzisiaj pozostały tylko przyziemia.

Teren Wyspy Biskupiej, na której zlokalizowane są przyziemia zamku Biskupów, jest własnością prywatnego inwestora, który w chwili obecnej przygotowuje dokumentację techniczną dotyczącą zagospodarowania i zrewitalizowania tego miejsca, celem przeznaczenia go na kompleks konferencyjny.


źródło:
http://karlino.pl/strona-387-zamek_biskupow_kamienskich.html

Skontaktuj się z nami

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

Ważne! Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. » Rozumiem, zamknij komunikat